WIERZYMY W ŚW. MIKOŁAJA

Utworzono dnia 07.12.2019

,,Święty Mikołaj w niebie siedzi,
I w chwale boskiej jasno świeci;

(…)Do których schodzi on czasami,
Z błogosławieństwem i z darami’.

Władysław Bełza

Święty Mikołaj, patron dzieci

Z czym kojarzą się dzieciom Mikołajki? Z saniami, prezentami, uśmiechem, świętami, kolędami, radością, szczęściem. U nas w naszym regionie nazywany jest Św. Mikołajem, w Wielkopolsce Gwiazdorem a na wschodniej części Polski Dziadkiem Mrozem. Nie ważne jak nazywany jest wśród dorosłych i dzieci, ważne, że utożsamiany jest z prezentami i miłym zaskoczeniem

W naszej szkole też uczciliśmy ten dzień. 6 grudnia br. cała szkolna brać wyruszyła w poszukiwania Św. Mikołaja. Klasy 0-3 szukały go na przedstawianiu ,,Kot w Butach” w teatrze Kubuś. Starszaki w kinie.

Ten dzień postanowiliśmy też uczcić organizując konkursy w szkole. Młodsze klasy miały za zadanie stworzenie, w dowolnej technice, portretu Mikołaja. Starszaki, z racji tego, że Święty bardzo lubi słuchać twórczości dzieci, miały ułożyć wiersz na cześć Mikołaja.

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni. W klasach młodszych zwyciężyli, Albert Wolder uczeń klasy I, Maja Wolder kl.II oraz Alicja Wychowaniec uczennica kl I. Wśród starszaków zwyciężyły uczennice klasy VIII, Łucja Wilczyńska, Maja Zapała i Patrycja Czypryńska. Gratulujemy.

A to jeszcze nie wszystko. Nie zapomnieliśmy też o tym, że do nie  których z nas Św. Mikołaj przynosi prezenty w Wigilię. Prezenty przynosi korzystając z Gwiazdki.

Aby uczcić też ten wyjątkowy dzień, przez ostatni tydzień przed świętami przy dźwiękach kolęd, rozwiązywaliśmy krzyżówki świąteczne ułożone przez uczniów klasy VI w ramach w innowacji.: ,, KSIĄŻKA JEST RECEPTĄ, RECEPTĄ NA DOBRY START”. Tutaj nagrodziliśmy autorów krzyżówek: Maję Szymoniak, Oliwię Wychowaniec, Karola Petrusa, Alicje Kurczyńską. Gratulujemy. Łakocie powędrowały do wszystkich biorących udział we wspólnym rozwiązywaniu krzyżówek.

,,A gdy już zebrał worek cały,
Tak do świętego Piotra rzecze:
„Muszę do dziatwy śpieszyć małej,
Otwórz mi niebo, zacny człecze,
Bo wiesz, że dziatwa niecierpliwa,
Codzień mię czeka, codzień wzywa!”

Iwona Picheta