Warsztaty profilaktyczne

Utworzono dnia 10.12.2023

6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. W tym roku wszystkie grzeczne dzieci otrzymały paczki od Świętego Mikołaja, ale również odbyły się zajęcia o charakterze profilaktyki uzależnień, przeprowadzone w formie warsztatu. Tu pragniemy podziękować:

Starostwu Powiatowemu w Kielcach,

Gminnej Komisji ds. Rozwiazywania Problemów Alkoholowych w Strawczynie, Samorządowemu Centrum Kultury, Sportu i Czytelnictwa w Strawczynie,

Sołtysowi sołectwa Ruda Strawczyńska,

Stowarzyszeniu ,,Bądźmy Razem!,

Radzie Rodziców.

Warsztaty składały się  z dwóch części: pierwsza część, skierowana dla dzieci klas 0-3 ,,JESTEM MAŁY ALE ZUCH ”, druga  dla klas 4-8  ,,UŻYWKI - NIE, DZIĘKUJĘ! Z MIKOŁAJEM TRZYMAM SZTAMĘ”. Zadaniem warsztatów było wyposażyć dzieci w rzetelną wiedzę dot. problemu uzależnień, w tym specyfiki uzależnienia od alkoholu, lecz nie tylko. Program warsztatu pozwolił podnieść świadomość uczestników dotyczącą zagrożeń związanych z inicjacją, czy eksperymentowaniem z używkami. Działania profilaktyczne (zapobiegawcze lub korekcyjne) wspomagają  w radzeniu sobie z trudnościami, obniżają prawdopodobieństwo podejmowania zachowań ryzykownych ze względu na poszerzenie wiedzy dot. przyczyn sięgania po używki, ich atrakcyjności oraz realnych konsekwencji ich zażywania. Zaraz po warsztatach dzieci  z najmłodszych klas napisały  ,,najdłuższy list” do św. Mikołaja. List  składał się z portretów dzieci, znajomych, przyjaciół, którzy  ich zdaniem powinien odwiedzić Mikołaj. Następnie na sali gimnastycznej odbyły się wspólne zabawa. Tematyka spotkania w starszych klasach dotyczyła problemu związanego z zażywaniem dopalaczy, alkoholu, tytoniu oraz substancji psychoaktywnych. Podczas warsztatów uczniowie poznali konsekwencje zdrowotne i prawne uzależnienia od tych substancji.

Dziękujemy za pomoc: