TARGI BRYTYJSKIE

Utworzono dnia 04.07.2016

Po raz pierwszy w  Szkole Podstawowej w Rudzie Strawczyńskiej, w  środę  1 czerwca -  w Dniu Dziecka, odbyły się Targi Brytyjskiej, czyli Dzień Kultury Brytyjskiej. Organizatorem imprezy była pani Iwona Toporek i pani Emilia Zielińska. W organizację tego przedsięwzięcia zostały  zaangażowane klasy II,III oraz IV-VI Również wielu rodziców czynnie się włączyło, pomagając uczniom przy wykonywaniu miniatur budowli brytyjskich oraz przy graniu i śpiewaniu najbardziej znanych utworów angielskich.

Jednym z najważniejszych punktów programu było przedstawienie kultury Wielkiej Brytanii starannie przygotowane przez uczniów klasy V.   W części artystycznej klasa II, IV i V wykonywały tańce narodowe Anglii, Walii, Szkocji oraz Irlandii. Uczennice klasy VI wykonały scenkę w języku angielskim na temat pogody. A uczniowie klasy III wspólnie wykonali piosenkę London Bridge. Kolejnym elementem części artystycznej był konkurs „Jaka to melodia” , w którym wzięły udział klasy IV-VI. Uczniowie odgadywali wykonawców oraz tytuły najbardziej znanych na świecie piosenek angielskich.  Podczas konkursu, uczniowie mogli również na żywo usłyszeć utwory niektórych z ikon brytyjskiej muzyki pop w wykonaniu uczniów  kl. IV, V i VI.  Oprócz Przeglądu Talentów Scenicznych, cała szkoła wzięła  udział w tradycyjnych rozgrywkach sportowych prosto z Wielkiej Brytanii. Nad przebiegiem zawodów czuwała pani Emilia Zielińska. Uczniowie wzięli udział w tzw. śmiesznych wyścigach (Silly Races) oraz w rozgrywkach siłowych: przeciąganie liny (Tug of War), a także w rzucie gumiakiem (Welly Wanging). Szkoła Podstawowa przy udziale ubezpieczyciela WARTY, ufundowała liczne nagrody dla zwycięzców części sportowej. Uczniowie zostali również nagrodzeni przez panią  Iwonę Toporek za udział w konkursie „Little Britain”. Zwycięzcami konkursu zostali uczniowie kl. IV Kacper Gos i Adrian Snoch, którzy wykonali piękną miniaturę autobusu  angielskiego, oraz uczniowie kl. V Amelia Zimna, Anna Gad i Maksymilian Kurczyński, których Big Ben był podziwiany na tle innych licznych prac plastycznych zaprezentowanych na wystawie poświęconej Wielkiej Brytanii. Na koniec imprezy dyrektor szkoły Agnieszka Prędota – Gad wyraziła swoją wdzięczność nauczycielom za przeprowadzenie imprezy, tym samym wyrażając nadzieję, że impreza na stałe wpisze się w kalendarz imprez placówki. Podkreśliła, iż jest to bardzo ciekawa forma pozalekcyjna, która służy doskonaleniu sprawności językowych naszych wychowanków.

mgr Iwona Toporek