Śladami Henryka Sienkiewicza

Utworzono dnia 11.03.2015

Niezwykłym  przeżyciem dla uczniów klas O – III ze Szkoły Podstawowej w Rudzie Strawczyńskiej była wycieczka do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku zorganizowana w dniu 12.11.2014r. Ciesząc się dziś z naszej niepodległości  wyruszyliśmy śladami człowieka, który za swojego życia nigdy jej nie doczekał. Pałacyk w Oblęgorku to Dar  Narodowy dla twórcy, który pisząc „Ku pokrzepieniu serc” odnawiał w rodakach narodowego ducha i wzniecał nadzieję upragnionej wolności. Ciepły listopadowy dzień sprzyjał pieszej wędrówce urokliwą aleją, nostalgicznym wspomnieniom, jak również nasuwającej się refleksji nad pięknem terenu i górującego nad nim malowniczego dworku.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Dzieci z zainteresowaniem zwiedziły muzeum – miejsce letniego wypoczynku polskiego noblisty. Poznały poszczególne pomieszczenia, zabytk meble, różne eksponaty, czy wreszcie ciekawe pamiątki świadczące o wielkiej pasji podróżniczej pisarza. Z zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych  na  temat „Baśnie i legendy  afrykańskie”, których zwieńczeniem było samodzielne wykonanie masek nawiązujących do kultury Czarnego Lądu. Zadowoleni, pełni wrażeń powróciliśmy do szkoły;  dumni z najnowszej historii i z faktu, że takie miejsce jest niedaleko nas.

E.K.

Utworzono: 11.03.2015