PISK BIAŁEGO ORŁA - akademia

Utworzono dnia 14.11.2019

 

PISK BIAŁEGO ORŁA

 

          Taki tytuł nosił spektakl z okazji listopadowego Święta  Niepodległości w Szkole Podstawowej w Rudzie Strawczyńskiej. Była to żywa lekcja historii przygotowana przez uczniów starszych klas pod kierunkiem pani Jolanty Gołuch i pani Anny Szymańskiej.

          Fabuła przedstawienia osnuta została wokół losów wiejskiej rodziny, która w czasie I wojny światowej przeżyła wojenną traumę – wymarsz ojca i jednego z synów na front. Ludzie ci ukrywali w swoim domu poetę, który odwołując się do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymywał i umacniał głęboki patriotyzm domowników. W wielu sytuacjach odwoływał się do tragicznej historii naszego państwa. Symbolem wolnej Polski staje się biały orzeł, którego pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwalał tracić nadziei na wolność. Jednak oprócz prawdziwych patriotów byli i tacy, którym było obojętne, czy Polska jest wolna, czy nie, „byle był spokój i miska pełna”. Taką postawę reprezentował kot, którego rolę znakomicie odegrała Alicja Kurczyńska.

Spektakl został urozmaicony  pantomimą  ukazującą Legendę o Białym Orle. Była to w nietypowy sposób opowiedziana historia utraty i odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. W postać orła wcieliła się Łucja Wilczyńska, która tańcem i grą ciała oddała kolejne etapy zmagań Polaków z zaborcami. Destrukcyjną siłę Rosji zaprezentowała Julita Czupryńska, Prus - Maja Zapała i Austrii - Natalia Krasoń.
Przedstawienie odbywało się przy nastrojowej, dobranej do tematyki patriotycznej, muzyce. Uczniowie zaśpiewali również kilka nieznanych powszechnie utworów, między innymi: „Szybuj orle”, „Polska zmartwychwstaje”.

Myślą przewodnią całości były słowa z pieśni wykonanej przez Kacpra Wąsowicza : „Tak było zawsze, tak musiało być. Ktoś musiał umrzeć, aby ktoś mógł żyć”. Przedstawienie zakończyło się uroczystym odśpiewaniem hymnu przez całą społeczność szkolną.

         Podsumowując całą akademię, pani dyrektor Agnieszka Prędota-Gad zwróciła się do wszystkich obecnych, aby jeszcze raz podkreślić wagę tego święta. Przypomniała też o zasługach Polaków walczących w imię wolności naszego narodu oraz niezwykle trudnej DRODZE DO NIEPODLEGŁOŚCI.

 

                                                                       Anna Szymańska, Jolanta Gołuch