PIERWSZA POMOC- MOJA SUPERMOC WYSTĘP

Utworzono dnia 20.03.2024

Temat nauczania dzieci pierwszej pomocy jest tematem długim jak rzeka, na szczęście czasy w których uważano ze dziecko nie jest w stanie uratować życia drugiemu człowiekowi odeszły już dawno w niepamięć. Dziś docenia się moc zajęć pierwszej pomocy dla dzieci, bo to one są kursantami łapiącymi w mig, co należy zrobić w momencie, w którym inna osoba znajduje się w niebezpieczeństwie. Udar, krwotok, omdlenie czy oparzenie mogą przerazić najsilniejszego twardziela w okolicy. W takich sytuacjach to często właśnie dziecko zachowuje zimną krew i nauczone, w jaki sposób należy postępować z osobą poszkodowaną, robi to niczym profesjonalista. To właśnie dzieci mają naturalne predyspozycje. Ich reakcje na zagrożenie są naturalne, wręcz odruchowe. Nie boją się krzyknąć, by prosić o wsparcie. Nie wstydzą się i nie mają zahamowań. To dzięki zdobytej wiedzy stają się silniejsze, bardziej odważne. Są niczym bohaterowie ulubionych bajek wyposażeni w supermoc. W moc ratowania życia. Dzięki dostępowi do informacji coraz częściej słyszy się, że jakiś Mały Bohater zadzwonił na pogotowie, wykonał uciśnięcia klatki piersiowej czy zatamował krwotok osobie, która tego potrzebowała. Jednak w każdej tej historii jest jeden haczyk – aby dziecko mogło pomóc w sytuacji zagrożenia życia innej osoby, musi wiedzieć, jak rozpoznać, że coś się dzieje i jak odpowiednio zareagować.

W naszej szkole dzieci wiedzą jak to zrobić, dzięki zajęciom z ratownictwa. Po roku działalności Ekipa Młodych Ratowników dała wspaniały pokaz swoich umiejętności, który obserwowali rodzice, koledzy, koleżanki ze szkoły, a także prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Strawczynie, Karol Picheta, oraz druhowie z OSP w Hucisku. Demonstracja obejmowała pomoc ofiarom wypadków, zadławień, złamań czy zatrzymania akcji serca, udowadniając, że każdy, nawet dziecko, może uratować życie, jeśli tylko zna podstawowe zasady pierwszej pomocy. Były również przedstawione scenki, które miały zobrazować sytuacje, jakie mogą przydarzyć się każdemu z nas, a także wspaniale wykonana piosenka w wykonaniu uczennicy kl IV.  Ważnym momentem było szkolenie młodych druhów z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Huciska przez członków Ekipy Młodego Ratownika. Pokazuje to, jak ważna jest edukacja i dzielenie się wiedzą z innymi. Członkowie ,,Ekipy” niezależnie od płci czy wieku, stają się wzorem dla innych, inspirując do czynienia dobra i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Wiedza z zakresu pierwszej pomocy pomaga im czuć się pewniej w obliczu niespodziewanych sytuacji. Zamiast paniki, są gotowe do działania! Zdobycie umiejętności pierwszej pomocy daje im narzędzia, by stanąć twarzą w twarz z problemem, zamiast się cofać. Dlatego  zdobycie umiejętności pierwszej pomocy to nie tylko nauka, to również kształtowanie wartości, które budują lepsze społeczeństwo, to też podejście do świata, które sprawia, że stają się małymi bohaterami w swoim codziennym życiu.