Materiały edukacyjne - polecane platformy, strony i serwisy internetowe.

Utworzono dnia 17.03.2020

MOŻESZ WYKORZYSTAĆ.... JAK DZIECI MOGĄ SIĘ UCZYĆ W DOMU?

Khan Academy – krótkie filmy wyjaśniają poszczególne zagadnienia z zakresu matematyki, biologii, fizyki, chemii, sztuki czy programowania, które potem można przećwiczyć w zadaniach online.

Pi-Stacja – tu również znajdziecie krótkie wideo-tutoriale matematyczne, obejmujące cały zakres podstawy programowej z matematyki dla szkoły podstawowej. Do poszczególnych tematów są też przygotowane zadania i ćwiczenia online.

Baza wiedzy fundacji Adamed SmartUp – wideo i nie tylko – popularyzatorzy nauki prezentują rozmaite tematy z dziedziny biologii, chemii i fizyki.

 

Pan Belfer – wideo-lekcje chemii, zgodne z podstawą programową.

Mówiąc inaczej – kanał YouTube o języku polskim i jego subtelnościach.

Uniwersytet Dzieci – kanał na YouTube Fundacji Uniwersytet Dzieci zawiera filmy z zakresu edukacji przyrodniczej, społecznej, technologicznej ale jest tu te sporo materiałów o emocjach i radzeniu sobie z nimi oraz takich, które pomogą dzieciom zyskać większą samoświadomość.

Crazy Nauka – największy polski popularnonaukowy blog, gdzie znajdziecie wiele artykułów na różne naukowe tematy. Rzetelna wiedza, żadnych plotek, czy mitów. Godne zaufania źródło, które warto pokazać dzieciom, przy okazji można przegadać temat weryfikowania informacji i odróżniania faktów od mitów – ten temat też poruszają autorzy Crazy Nauki.

Uwaga! Naukowy Bełkot – w liście nie tylko za dobry tytuł, ale głównie za profesjonalne wykonanie, konkretną wiedzę i źródła w opisach filmów.

Emce kwadrat – kanał popularno naukowy, ale o bardzo praktycznym na codzień wyborze tematów (np. motywacji, psychologii, popularnych nowych technologiach) prowadzony przez Huyen Pham.

Kasia Gandor – opowiada o ciekawostkach ze świata nauki, klimacie, zdrowiu, w bardzo przystępny sposób, często obalając popularne mity.

Platformy do ćwiczeń online

QuizMe – można wykorzystać do zabawy w sprawdzanie wiedzy z wielu dziedzin – m.in. geografii, astronomii, chemii, fizyki, języków (polskiego i obcych). To serwis pełen quizów, testów i łamigłówek.

Matlandia – dla uczniów klas 4-8. Ten serwis dostępny jest odpłatnie, roczny abonament to koszt 27 zł. Są tu rozmaite zadania dostosowane do podstawy programowej. Zaletą jest grafika i animacje.

Władcy Słów – taka Matlandia, tylko w zakresie języka polskiego. Dużo różnorodnych ćwiczeń online w ciekawej szacie graficznej. Roczny abonament to również 27 zł.

Histlandia – tego samego wydawcy, co Matlandia i Władcy Słów. 65 animowanych ćwiczeń uzupełniających z historii dla uczniów szkoły podstawowej.

 

Nauka angielskiego

Arlena Witt, której kanał na YouTube subskrybuje prawie pół miliona widzów, uczy języka angielskiego – gramatyki, słówek i omijania językowych pułapek.

BBC Learning English –  brytyjska telewizja publiczna BBC przygotowała mnóstwo materiałów do nauki języka – na wielu poziomach zaawansowania. Gramatyka, słownictwo, angielski praktycznie, angielski w minutę – do wyboru, do koloru i dla każdego coś fajnego.

Anglojęzyczne (z polskimi napisami)

TEDed – bogactwo animacji na wiele różnych tematów – nauki ścisłe i przyrodnicze, filozofia, sztuka i kultura, psychologia, zdrowie i wiele innych.

BBC Ideas – skarbnica filmów dla ciekawych świata niezależnie od wieku. Krótkie filmiki, dzięki którym można poszerzyć wiedzę o świecie i mimochodem poćwiczyć angielski.

Kurzgesagt – In a Nutshell – fantastyczne animacje prezentujące tematy z dziedzin nauk takich jak astronomia, nauki o człowieku, biologia i inne.

Kids Should See This – mnóstwo sprawdzonych, bezpiecznych, ciekawych, różnorodnych filmów dla dzieci na wiele tematów. Serwis dla ciekawych świata dzieciaków, który chętnie podejrzą też rodzice. Filmy podzielono na kategorie: nauka, technologia, kosmos, zwierzęta, natura, jedzenie, DIY (zrób to sam), muzyka, sztuka, animacja.

 

https://matematykawpodstawowce.pl/

https://www.gov.pl/web/edukacja/pasma-edukacyjne

https://www.cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/materialy-dodatkowe/zestawy-zadan-powtorkowych/

https://lektury.gov.pl/

https://wordwall.net/pl/resource/893767/wychowanie-fizyczne/wf-online-w-domu-%c4%87wiczenia

Materiały edukacyjne – polecane platformy, strony i serwisy internetowe

  1. Zintegrowana Platforma Edukacyjna
  2. Portal wiedzy dla nauczycieli
  3. Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych
  4. Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”
  5. Portal lektury.gov.pl
  6. Strona Centrum Nauki Kopernik
  7. Portale edukacyjne IPN: Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN Przystanek historia
  8. Strona Krajowego Biura Programu eTwinning
  9. Serwis Ninateka
  10. Serwis Muzykoteka Szkolna
  11. Biblioteka Cyfrowa Polona
  12. Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji
  13. Serwis Telewizji Polskiej
  14. Serwis Polskie Radio Dzieciom

 

Ponadto dla ósmoklasistów codziennie o godz. 9.00 od 16 marca  na stronie internetowej CKE https://www.cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/materialy-dodatkowe/zestawy-zadan-powtorkowych/  zamieszczane są przykłady zestawów egzaminacyjnych do samodzielnego rozwiązywania, a po południu o godz. 15.00 zamieszczane są rozwiązania testów.