MAJOWA JUTRZENKA

Utworzono dnia 14.05.2016

W dniu 4 maja 2016 roku w Szkole Podstawowej w Rudzie Strawczyńskiej odbyła się akademia z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.                                  Uczniowie klasy V pod kierownictwem  nauczycielki Elżbiety Kozieł przygotowali inscenizację pt. „W warsztacie szewskim” , która przybliżała okoliczności uchwalenia ustawy rządowej będącej pierwszą w Europie i drugą na świecie  nowoczesną, spisaną konstytucją. Występ młodych aktorów poprzedziło wspólne odśpiewanie hymnu narodowego z wykorzystaniem akompaniamentu wykonanego przez dwie uczennice tej klasy tj. Kingę Frączek i Martynę Spurek – członkinie Gminnej Orkiestry Dętej w Strawczynie.            W podniosłej atmosferze artyści przedstawili cele i założenia ustawy, która regulowała ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Występ sceniczny zakończyła pieśń „Witaj, majowa jutrzenko”  będąca wyrazem ludzkiej nadziei, po wprowadzeniu korzystnych zmian dla Polski. Mimo, iż  konstytucja obowiązywała 14 miesięcy  przypomina nam  o  walce Polaków  o niepodległość. Zdaniem dwóch jej współautorów,  Ignacego Potockiego i Hugona Kołątaja  była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej  Ojczyzny”.                                     Na zakończenie  dyrektor szkoły, Agnieszka Prędota – Gad dziękując za przygotowanie akademii , podkreśliła znaczenie  w historii naszego narodu rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Elżbieta Kozieł