Zdalne nauczanie od 25 marca

Utworzono dnia 16.05.2020

ZDALNE NAUCZANIE

Dyrektor szkoły informuje, iż od 25 marca do 10 kwietnia 2020 r. zmieniają się zasady nauki zdalnej, zgodnie z rozporządzeniami MEN z dnia 20 marca 2020 r. 

Nauczyciele będą realizować podstawy programowe z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Nauka zdalna staje się obowiązkowa dla wszystkich uczniów i nauczycieli.

Koordynatorem nauki poszczególnych klas jest wychowawca klasy, który jest w stałym kontakcie z dyrektorem szkoły. Do wychowawcy klasy rodzice i uczniowie zgłaszają uwagi dotyczące organizacji pracy danej klasy.

Nauczyciele przedmiotów są w kontakcie telefonicznym i mailowym z rodzicami, uczniami i dyrektorem szkoły.

Zasady zdalnego nauczania:

  1. Zajęcia realizowane będą zgodnie z ramowymi planami nauczania dla poszczególnych klas i ustalonym planem lekcji.
  2. Lekcje w klasach IV - VIII rozpoczynają się o godzinie 9:00, natomiast zajęcia w klasach młodszych I – III oraz oddziale przedszkolnym będą realizowane w czasie ustalonym z rodzicami dzieci i realizowane są zgodnie z planem umieszczonym na stronie internetowej szkoły.
  3. Plan zajęć poszczególnych klas i materiały będą zamieszczane na stronie internetowej szkoły w zakładce Zdalne nauczanie.
  4. Materiały i zadania dla uczniów mogą być również przekazywane poprzez ustalony wcześniej z rodzicami i uczniami kontakt telefoniczny i mailowy.
  5. Materiały i zadania przekazywane uczniom mają być dostosowane do ich możliwości psychofizycznych i uwzględniać potrzeby edukacyjne.
  6. Zajęcia on-line z uczniami będą realizowane o określonej wcześniej porze, podanej do wiadomości uczniów co najmniej 1 dzień wcześniej (dotyczy II etapu edukacyjnego).
  7. Podczas przygotowania materiałów dla uczniów nauczyciele mają obowiązek uwzględnić zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną, w tym również czasu korzystania z tych urządzeń: komputer, telefon, telewizor, ich dostępności w domu ucznia, możliwości korzystania z nich przez ucznia. Wskazane jest aby część pracy uczniów nie wymagała korzystania z urządzeń elektronicznych.
  8. Nauczyciele mogą korzystać z bezpłatnych materiałów rekomendowanych przez MEN, m.in. www.epodreczniki.pl, CKE,  pasma edukacyjne publicznej telewizji
     i radiofonii. Zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość mogą być realizowane w szczególności z wykorzystaniem:

a) adresu e - mail, w którym nauczyciel ma obowiązek sprawdzić obecność na podstawie listy odebranych wiadomości (nauczyciel wpisuje w wiadomości temat lekcji, ten sam, który wpisze w planie realizacji tematu, i wysyła go uczniom jako znak rozpoczęcia lekcji). Uczeń powinien odebrać wiadomość, tym samym potwierdić udział w lekcji do godz. 18.00. Nieodebranie wiadomości w danym dniu traktowane jest jako nieobecność na zajęciach. Jeśli lekcja realizowana jest w trybie, gdzie uczeń w inny sposób potwierdza obecność, wówczas nauczyciel wpisuje na tej podstawie frekwencję. Dla każdej klasy nauczyciele będą wysyłac materialy dydaktyczne oraz linki itp., które będą również zamieszczone na stronie internetowej szkoły. Natomiast uczniowie klas 4-8 zobligowani są do odsyłania zadanych przez nauczycieli prac na adresy e-mailowe nauczycieli przedmiotowców podane na stronie internetowej

b) materiałów dostępnych na stronach internetowych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, stronach internetowych jednostek podległych temu ministrowi lub przez niego nadzorowanych, w tym na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych,

  1. materiałów prezentowanych w programach publicznej telewizji i radiofonii,
  2. innych, niż wymienione w lit. a–c, materiałów wskazanych przez nauczyciela;

przez podejmowanie przez ucznia aktywności określonych przez nauczyciela, potwierdzających zapoznanie się ze wskazanym materiałem i dających podstawę do oceny pracy ucznia;

       z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej zapewniających

wymianę informacji między nauczycielem, uczniem lub rodzicem;

  1. Nauczyciele mają obowiązek poinformować ucznia bądź jego rodziców, które formy aktywności ucznia i w jaki sposób będą oceniane.
  2. Nauczyciele mają obowiązek w ustalony z rodzicami ucznia sposób udzielać konsultacji dla uczniów i rodziców oraz informować o postępach ucznia w nauce
    i uzyskanych ocenach.
  3. Wskazane jest, aby w domu ucznia zaplanować jego pracę tak, aby zajęcia z plastyki, muzyki, techniki, wychowania fizycznego stanowiły dla uczniów czas relaksu, aby przeplatały się z przedmiotami ścisłymi.

11. Wskazane jest aby, uczniowie pracowali systematycznie, w godzinach    dopołudniowych. Wyjątkiem może być inna organizacja ze względu na czas pracy rodziców.     

12.  Ocenianie uczniów powinno motywować ich do nauki, doceniać ich wysiłek i dawać informację o poziomie opanowania wiadomości i umiejętności.

 

NAUCZANIE NA POSZCZEGÓLNYCH ETAPACH:

1.     Oddział przedszkolny- zerówka

Zadaniem nauczycieli jest przekazanie rodzicom na każdy dzień nauki szkolnej wskazówek dotyczących pracy z dziećmi, możliwości wykorzystania podręczników i zeszytów ćwiczeń, wskazanie materiałów, stron internetowych, z których mogą korzystać. Bardzo ważne jest również wsparcie pedagogiczne i wychowawcze rodziców. Zaproponowane zajęcia dydaktyczne z dziećmi powinny zajmować około 60 min. dziennie. Pozostały czas możecie Państwo wykorzystać na rozwijanie zainteresowań dzieci, zabawy ruchowe, gry edukacyjne, które także będą zaproponowane przez nauczycieli.

2.     I etap edukacyjny: klasy I-III

Realizacja podstaw programowych na tym etapie wymaga również zaangażowania ze strony rodziców, z którymi nauczyciele powinni być w stałym kontakcie. Dzienny czas pracy uczniów to ok. 3 godz.- wykonanie wszystkich obowiązkowych zadań zleconych przez nauczycieli. Poza tym czasem nauczyciele mogą proponować uczniom zajęcia i zadania rozwijające zainteresowania, prace dodatkowe.

3.     II etap edukacyjny: klasy IV- VIII

Na tym etapie szczególną uwagę należy położyć na kształcenie umiejętności samodzielnego uczenia się przez uczniów. Nauczyciele powinni udzielać uczniom wskazówek dotyczących samodzielnego wykonania zadań, sporządzania notatek, planowania pracy, jej utrwalania. Praca ucznia w domu powinna zajmować dziennie około 5 godzin. Poza tym czasem uczeń może rozwiązywać zadania dodatkowe, rozwijać swoje zainteresowania, powtarzać materiał. Uczniowie klasy VIII powinni   dodatkowo korzystać z wskazanych przez nauczycieli możliwości przygotowania się do egzaminów (rozwiązywać testy egzaminacyjne).

                                                                                                    Życzymy miłej nauki!