Wycieczka - ENERGETYCZNE CENTRUM NAUKI

Utworzono dnia 03.11.2019

W dniu 18.10.2019r. uczniowie klas IV – VIII, wybrali się do Energetycznego Centrum Nauki w Kielcach. Zajęcia składały się z dwóch części, mianowicie zwiedzanie ekspozycji ECN było połączone z warsztatami: „HEUREKA! – CO MA PŁYWAĆ, NIE UTONIE!”. Podczas zajęć laboratoryjnych młodzież mogła się przekonać, że zwykła kąpiel w wannie może prowadzić do naukowych odkryć. Poznali odpowiedź na pytanie: Dlaczego mały kamyczek opada na dno, a ogromny statek unosi się na powierzchni wody? Poczuli się jak Archimedes i rozwiązali zagadkę Kartezjusza. Z kolei podczas zwiedzania ekspozycji mogli skorzystać z 28 interaktywnych stanowisk, przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. Największą atrakcję stanowił potężny, ważący ponad 750 kg kołowrót, nawiązujący formą do kombajnu górniczego, ale napędzany siłą ludzkich mięśni.

Kolejnym punktem wyjazdu był seans filmowy. Uczniowie wybrali się na dwa filmy, zgodnie z kategorią wiekową. Uczniowie klas VII-VIII wybrali projekcję „Piłsudski, opowiadającą historię o losach młodego, porywczego chłopaka „Ziuka”, który później stanie się naczelnym wodzem, marszałkiem i premierem. Seans poprzedzony był lekcją audiowizualną, przygotowaną przez duet dziennikarski: Jacka Podemskiego i Piotra Maszkowskiego, tworzący kanał historyczny o nazwie Poszukiwacze Zaginionej Prawdy. Ta nagrana przez pasjonatów historii lekcja przybliżyła młodzieży, zarówno sylwetkę Józefa Piłsudskiego, jak i całe szerokie tło historyczne I i II Wojny Światowej.

Uczniowie klas IV-VI wybrali się na kontynuację kinowego hitu, który w Polsce zachwycił prawie 650 tysięcy widzów w każdym wieku, pt. „Był sobie pies 2”. Film opowiada historię psów, które doskonale wiedzą, że życie ma sens tylko u boku ukochanego pana lub pani. Ale czasem trzeba się nieźle nabiegać, żeby za nimi nadążyć. Historia poruszyła wszystkich widzów, a niektórzy uronili przy niej łezkę. Uczestnicy seansu zgodnie jednak stwierdzili, że z chęcią obejrzeliby film ponownie.