WYbory Samorządu Uczniowskiego

Utworzono dnia 14.10.2018

W ostatni czwartek miesiąca tj 27.09.2018r uczniowie naszej szkoły wraz z gronem pedagogicznym wzięli udział w  pełni demokratycznych wyborach do samorządu uczniowskiego.

Wybory do samorządu uczniowskiego to dla uczniów pierwsza okazja, by wypowiedzieć się w ważnej dla nich sprawie. Zaangażowanie Naszych uczniów było bardzo duże. Wybory zostały poprzedzone gorącym okresem przygotowawczym. Opiekun SU- Iwona Picheta, na bieżąco za pomocą gazetki ściennej i rozmowy z uczniami w czasie przerw lekcyjnych informowała o zasadach obowiązujących przed i w czasie wyborów. Te gorące cztery tygodnie przedwyborcze pokazały uczniom, że ich głos ma znaczenie,  że w ten sposób mają możliwość wyrażania własnego zdania. Aktywny udział w pięcioprzymiotnikowych wyborach do samorządu uczniowskiego to świetna lekcja demokracji. W trakcie tych kilku tygodni były umieszczane informacje o prawach SU, zasadach wyboru. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy szkoły. W głosowaniu wzięło 58 osób. Wszystkie głosy były ważne.

Kandydaci do SU naszej szkoły mieli zapewnioną możliwość zaprezentowania się na własnoręcznie wykonanych plakatach wyborczych oraz w trakcie debaty wyborczej. Kandydaci przygotowali bardzo ciekawe i oryginalne plakaty przedstawiające najważniejsze punkty swojego programu. Walka była zacięta. Debata gorąca. Uczniowie za pomocą braw nagradzali pomysłowość i nietuzinkowe pomysły. Jednym z nich były np. wspólne ogniska, wybory na najfajniejszego nauczyciela czy jeden dzień w miesiącu bez prac domowych
i pytania. Oczywiście, jak to w życiu bywa nie każdy program wyborczy przypadł do gustu uczniom, ale jednogłośnie wyrazili nadzieję, że nowy przewodniczący weźmie sobie do serca ich prośbę i z czterech programów stworzy jeden, wspólny. Taki program wyborczy, który zaspokoi  potrzeby każdego ucznia. Nauczycielem nadzorującym przebieg wyborów był opiekun Samorządu Uczniowskiego Iwona Picheta.

Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono następujące osoby do Zarządu SU: Przewodniczącą SU została Kinga Frączek uczennica klasy VIII. Jej zastępcą został Kamil Mróz uczeń klasy V. Skarbnikiem Antonina Gos klasa IV. Sekretarzem SU została Daria Komisarczyk uczennica klasy VI.

Coroczne wybory do SU uczą młodych ludzi jak przekonywać rówieśników do swoich racji, szukać sojuszników, nazywać najważniejsze sprawy, jakimi chcą się zająć
w szkole, tworzyć programy wyborcze.

Wybory do SU uczniowskiego w naszej szkole to święto całej szkolnej społeczności,
a od młodych samorządowców można uczyć się kreatywności, transparentności i grania fair. Wszystkim kandydatom dziękujemy za udział. Głosującym za wysoką frekwencję,
a zwycięzcom serdecznie życzymy owocnej pracy.

Iwona Picheta