UROCZYSTY 11 LISTOPADA

Utworzono dnia 12.11.2018

,,Barwy ojczyzny w Szkole Podstawowej w Rudzie Strawczyńskiej"

W niezwykłym momencie naszej historii, jakim jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, w każdej szkole oddano hołd naszej ojczyźnie. W Szkole Podstawowej w Rudzie Strawczyńskiej w dniu 9.11.2018 r. obchody tej rocznicy rozpoczęto wyjazdem klas IV-VIII do Skałki Polskiej, gdzie zapalono świece na pomniku ofiar II wojny światowej.

W tej maleńkiej miejscowości otoczonej łąkami i lasami 11 maja 1943 roku rozegrały się tragiczne wydarzenia. Wieś otoczona kordonem wojska nie spodziewała się zbliżającego się ataku. Nagle rozpoczęła się seria strzałów, wchodzono do domów i zabijano. Masakra zakończyła się śmiercią 93 osób, doszczętnym zniszczeniem i spaleniem domostw. Zabijano nie tylko mężczyzn, ale też kobiety i dzieci. W miejscu pacyfikacji na skrzyżowaniu wiejskich uliczek powstał pomnik, który odwiedziliśmy.

Jednak nie był to jedyny wyjazd uczniów naszej szkoły w tym dniu. Klasy 0-III zwiedziły cmentarz polowy w Korczynie z okresu I wojny światowej, na którym pod tablicą pamiątkową uczniowie zapalili biało – czerwone znicze.

W tej podniosłej atmosferze wróciliśmy do szkoły, gdzie po krótkiej przerwie kontynuowaliśmy obchody tego święta. Jak w wielu innych miejscach w Polsce o godz. 11.11 uroczyście odśpiewaliśmy hymn narodowy. Następnie odbył się apel, podczas którego uczniowie klas V i VI opowiedzieli o tym, jak walczono o odzyskanie niepodległości. Pod opieką pani Jolanty Gołuch i Anny Szymańskiej przygotowali i zaprezentowali wypowiedzi narracyjne o walkach Polaków oraz chwili, gdy urzeczywistniły się ich marzenia i ojczyzna stała się wolnym krajem. Wszyscy obecni z zadumą i powagą przysłuchiwali się też wierszom znanych poetów oraz pieśniom wykonanym przez Stellę Jankowską i Martynę Spurek z kl. VIII. Wzruszający utwór pod tytułem „Niepodległa, niepokorna” zakończył część artystyczną.

Ten dzień był wyjątkowy i uświadomił wszystkim, że nie należy zapominać o naszej tożsamości narodowej oraz tych Polakach, którzy kiedyś ,,na drodze do niepodległości" stracili swoje życie.

Anna Szymańska, Jolanta Gołuch