"SZKOŁA PAMIĘTA"

Utworzono dnia 03.11.2019

W roku ważnych wydarzeń - 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej
i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego tuż przed Świętem Zmarłych, kiedy porządkujemy groby, zapalamy znicze i wspominamy swoich bliskich, warto też objąć myślą tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.

Dlatego też nasza placówka włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”.

Pielęgnując pamięć o bohaterach naszego regionu  została zorganizowana wystawa poświęcona majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu ps. Hubal, który był  dowódcą ostatniego Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego sformowanego 23 września 1939 roku. Przed swoimi żołnierzami przyrzekł „Broni nie złożę, munduru nie zdejmę. Tak mi dopomóż Bóg”.  I obietnicy tej dotrzymał. Zginął pod Anielinem niedaleko Opoczna 30 kwietnia 1940 roku. Działalność Hubala związana była z Kielecczyzną, ale jego losy prowadzą również do Ziemi Strawczyńskiej, a zwłaszcza majątków ziemskich w Promniku i Oblęgorku.

Pamięć o nim jest wyrazem naszego szacunku
dla jego odwagi i bohaterstwa w obronie naszej wolności.
Ponadto uczniowie naszej placówki odwiedzili cmentarz w Strawczynie i zapalili znicze na grobach  osób związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej min. grobowiec rodziny Popławskich, do których należał dworek w Rudzie Strawczyńskiej, gdzie obecnie mieści się nasza szkoła.

Elżbieta Kozieł

Utworzono: 04.11.2019