„Święto pieczonego ziemniaka”

Utworzono dnia 16.11.2014

„Święto pieczonego ziemniaka” pod takim hasłem odbył się piknik rodzinny w Szkole Podstawowej w Rudzie Strawczyńskiej. Nad festynem główny patronat objął Wójt Gminy Strawczyn Tadeusz Tkaczyk.

W niedzielne popołudnie na plac szkolny przybyli liczni miłośnicy pieczonego ziemniaka. Pani dyrektor Agnieszka Prędota-Gad uroczyście rozpoczęła „Ziemniaczane Święto”. Powitała przybyłych gości  min.  posła Marka Gosa, gospodarza gminy Strawczyn Tadeusza Tkaczyka, kierownik wydziału oświaty i organizacji urzędu gminy Strawczyn Monikę Sideł, sołtysa sołectwa Ruda Strawczyńska Tadeusza Pichetę, radnego wsi Pawła Woldera. Na koniec swojego wystąpienia podziękowała wszystkim za zaangażowanie
i organizację święta, które miało piękną oprawę. Wymieniła liczne grono sponsorówwśród których znaleźli się: Samorządowe Centrum Kultury i Sportu w Strawczynie, Sylwia i Janusz Petrus, PW „Ja-Bis” Łopuszno, Melania i Józef Pasternakiewicz Stacja LGD Ruda Strawczyńska, Justyna i Mariusz Kowalczyk  Firma przewozowa „KOWMAR”, Tatiana
 i Stanisław Kurczyńscy Firma Handlowo-Usługowa, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej w Rudzie Strawczyńskiej, Marcin Prędota „Auto-Land” Łopuszno, Mariola
i Paweł Gabryś Sklep „Lewiatan”, Genowefa i Jacek Jankowscy Zakład Masarski, Marek Gos Poseł na Sejm RP, Marta i Jan Łakomiec PW „Budotrans”, Wioletta i Marcin Frączek Firma Budowlana, Dorota i Andrzej Wrona Firma „AVAYO”. Kończąc swoje wystąpienie dyrektor szkoły  życzyła wszystkim przyjemnej zabawy.

O  oprawę festynu zadbała pani Emilia Zielińska, cały czas dbając o właściwy przebieg święta. Konferansjerki Wioletta Frączek i Anna Gos przypomniały dzieciom bajkę o pieczonym ziemniaku, a także integrowały przybyłych gości zabawami, konkursami, zagadkami. Festyn rozpoczął koncert Orkiestry Dętej ze Strawczyna pod batutą Jacka Cielibały. Następnie prezentowali uczniowie swoje talenty. Klasa IV wystawiła bajkę pt. „Jędrek Jeżyk”, uczennice klas VI, IV i  III zaprezentowały swoje układy taneczne, Dominika Piotrowska i Magdalena Piotrowska zaśpiewały piosenkę „Wielka miłość”. Rodzice na ręce dyrektor SP w Rudzie Strawczyńskiej – Agnieszce Prędocie – Gad złożyli podziękowanie w postaci pamiątkowej tabliczki z grawertonem za skuteczne, efektywne i rzetelne zarządzanie placówką oraz owocną współpracę.

Odbył się mecz piłki nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły pomiędzy uczniami
a rodzicami. Po zaciętej rywalizacji puchar trafił w ręce kapitana drużyny rodziców Tomasza Roguli. Gratulujemy!! Za rok będzie rewanż.

Dzieci brały udział w konkurencjach sportowych związanych z ziemniakiem, min. sadzenie ziemniaków, bieg z ziemniakiem na łyżce. Dla rodziców również zostały przygotowane konkurencje: obieranie ziemniaków na czas oraz na najdłuższą obierkę
z ziemniaka. Najlepsi otrzymali drobne upominki. Kto się zmęczył i opadł z sił mógł się zregenerować pieczonym ziemniakiem lub kiełbaską z grilla. Goście mogli również skosztować zapiekanki ziemniaczanej oraz grochówki, a także wyśmienitych domowych ciast. Nad całym cateringiem czuwali rodzice, dbając o to, aby nikt nie wyszedł głodny ani spragniony.

Chyba największą atrakcją dla dzieci i dorosłych był występ Cyrku Domino. Dzieciaki piszczały z zachwytu patrząc na tresurę psa, ale najbardziej podobał im się wąż, ogromny prawdziwy wąż, którego mogły dotknąć. Na zakończenie festynu uczniowie
i rodzice bawili się na dyskotece pod chmurką. Pogoda i humory dopisywały wszystkim do późnych godzin popołudniowych.

Dla uczniów naszej Szkoły to nie był koniec atrakcji. W poniedziałek cała brać uczniowska wybrała się na pieszy rajd na Perzową Górę, aby pożegnać lato. Każdy uczestnik zabierał ze sobą plecak z prowiantem i oczywiście dobry humor. Lato zostało pożegnane w Rudzie Strawczyńskiej, ale tylko na rok jak śpiewała Zdzisława Sośnicka.