ŚWIĘTO KONSTTUCJI 3 MAJA

Utworzono dnia 16.05.2018

26 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Rudzie Strawczyńskiej odbyła się akademia z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r. Podczas tej wyjątkowej uroczystości podkreślono także fakt, że w bieżącym  roku obchodzimy  100 – lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.  Akademię przygotowali uczniowie klasy VI i VII pod okiem nauczyciela historii Elżbiety Kozieł.  Po odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrała dyrektor szkoły Agnieszka Prędota – Gad, która powitała uczniów, nauczycieli, rodziców,  a przede wszystkim szanownych gości:  Przewodniczącego Rady Gminy Arkadiusza Wilczkowskiego i sołtysa wsi Ruda Strawczyńska Tadeusza Pichetę  oraz  Panie  zaangażowane w coroczny Gminny Konkurs na Najwyższą Palmę Wielkanocną reprezentujące społeczność lokalną. Dyrektor szkoły w swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie wydarzeń sprzed 227 lat. Dodała, ze obowiązkiem każdego z nas, jest codzienne pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy swoja pracą i zaangażowaniem w tamtych trudnych czasach spowodowali, ze w sercach i umysłach Polaków nigdy nie zgasła iskra wolności i niepodległości. W przemówieniu oddała hołd ludziom, którzy budowali tożsamość narodową, która pozwoliła przetrwać , nawet najtrudniejszy czas. Na koniec poprosiła o uczczenie wszystkich, którzy poświęcili się dla dobra naszego kraju minutą ciszy. Uczniowie w swoim montażu słowno – muzycznym podkreślali ważność  symboli narodowych i  przypomnieli zebranym pewne karty z historii naszego kraju. Wiersze o Ojczyźnie, taniec z flagą w wykonaniu uczennic  klasy VI, czy piosenka „Pytasz mnie” w wykonaniu Stelli Jankowskiej i Martyny Spurek wprowadziły zadumę i nutę  refleksji  nad patriotyzmem współczesnego Polaka.   Scenka teatralna zaprezentowana przez  uczniów klasy VII, gdzie Stanisławem Augustem Poniatowskim był Dawid Mróz, króla Fryderyka grał Mateusz Szymkiewicz, w rolę carycy Katarzyny  wcieliła się Eliza Gorzelak a Franciszkiem Józefem był Maksymilian Kurczyński,  obrazowo przedstawiła okoliczności związane z I rozbiorem Polski. Wydarzenia te poprzedziły fakt uchwalenia Konstytucji, która była próbą ratowania bezbronnej Ojczyzny i szansą wybicia się na niepodległość.
W dokumencie tym zawarto wiele progresywnych wówczas tez, m.in. zrównano mieszczan i szlachtę, zapewniono ochronę chłopom, swobodę wyznania, powołano dwuizbowy parlament i zniesiono liberum veto. Radość z uchwalonych  ustaw z 3 maja 1791r. wyrazili uczniowie klasy VI tańcząc poloneza, a uczennica klasy VII Kinga Frączek wzruszająco tworzyła akompaniament na trąbce do prezentowanych utworów muzycznych. Jak pokaże historia, niestety wprowadzenie  ustaw rządowych  w życie nie było już takie łatwe.  W roku  1792  wybuchła wojna polsko-rosyjska,  która zakończyła się klęską wojsk Rzeczpospolitej. Rok później Rosja i Prusy przystąpiły do II rozbioru Polski, zaś w 1795 roku  po III rozbiorze  - Polska zniknęła z mapy Europy.   Upragniona niepodległość przyszła dopiero  11 listopada  1918 roku. 3 maja 1791r. to  więc ważna dla każdego Polaka data przypominająca  fakt uchwalenia pierwszej  w nowożytnej Europie a drugiej na świecie konstytucji, która była wyrazem idei wolnościowych i wyzwoleńczych narodu polskiego.

Elżbieta Kozieł