Strawczyńska Niedziela Palmowa

Utworzono dnia 14.05.2016

Twórcy  palm  rywalizowali w Niedzielę Palmową w Strawczynie w zorganizowanym po raz 2 konkursie na najwyższą palmę wielkanocną.

Niedziela Palmowa jest jednym z najważniejszych elementów tradycji i tożsamości mieszkańców gminy, a uroczystości w Strawczynie i towarzyszący im konkurs folklorystyczny przyciąga tłumy publiczności. Strawczyn w ten wyjątkowy dzień staje się jedną z najbarwniejszych stolic naszego regionu. Celem konkursu jest wyłonienie największej palmy, jak również zachęcenie mieszkańców do podtrzymywania tradycji przodków.

Palmy  zgodnie z tradycją niesiono w uroczystej procesji religijnej, która przeszła  spod  krzyża stojącego na parkingu do kościoła pod wezwaniem NMP. Orszak poprowadził ksiądz Krzysztof Sochacki jadący na osiołku w asyście dziewcząt ze SP w Rudzie strawczyńskiej w przebraniu palestynek.

Przed procesją palmy prezentowano właśnie na parkingu przykościelnym. Najwyższa palma miała ponad dziesięć metrów wysokości, i zrobiły ją panie z sołectwa Ruda Strawczyńska. Na drugim miejscu znalazła się palma wykonana przez panie ze Stowarzyszenia Przyszłość Strawczynka, a  przyniesiona została ona przez miejscowych strażaków w uroczystych strojach. Trzecie miejsce w kategorii dorosłych przypadło pani Dorocie Surmie. W kategorii dziecięcej zwyciężyła palma przygotowana przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Strawczynie z kl. V, która miała 6,5 metra wysokości. Tuż za nią znalazła się palma dzieci z Akwizgranu o wysokości 5,7 metra. Trzecie miejsce przyznano palmie wykonanej przez Szkolne Koło Caritas z Rudy Strawczyńskiej o wysokości 5,2 metra.

W 2 konkursie twórcy – zarówno indywidualni, jak również grupowi tacy jak: szkoły czy stowarzyszenia wiejskie zgłosili łącznie 8  palm. Jak poinformowała biorąca udział w pracach konkursowych Agnieszka Prędota - Gad, dyrektor Podstawowej w Rudzie Strawczyńskiej, wszystkie  palmy zostały zakwalifikowane do konkursu ze względu na zgodność z tradycją. Bo to właśnie zgodność z tradycją tych palm jest jednym z najważniejszych elementów w ocenie tych prac i oczywiście wysokość. Jurorzy podkreślili, że poziom artystyczny palm prezentowanych w Strawczynie jest bardzo wysoki, wyrównany.

Tradycyjne strawczyńskie palmy są uwite wokół drewnianej tyczki z elementów zielonych – głównie tui lub borowiny i bibułowych kwiatów.  Twórczynie prześcigają się w wykonywaniu coraz wymyślniejszych kwiatów i ich kompozycji – powiedziała A. Prędota – Gad. Kwiaty te słyną z precyzji i mistrzostwa wykonania.

Podkreśla , że małe palmy tak jak dawniej, pełnią bardziej funkcję religijną, bo zatyka się je za obraz by chroniły dom, a  palmy zwłaszcza te duże pełnią bardziej rolę ozdób, to prawdziwe dzieła sztuki. Muszą być przez to bardziej trwałe, dlatego daje się do nich mało żywej zieleni, żeby się  szybko nie zniszczyły. By podkreślać tradycję, jury konkursu szczególnie honorowało palmy wykonane z naturalnych elementów. Regulamin konkursu stanowi, że palmy konkursowe powinny być ustawione na parkingu ręcznie, bez pomocy urządzeń mechanicznych. Niekiedy jest to bardzo trudne, a palmy mogą ulec złamaniu. Podczas tegorocznego konkursu pogoda była wietrzna, ale z niemałym wysiłkiem udało się je zaprezentować w pozycji stojącej. Po uroczystej procesji palmy ustawiono w kościele przy ołtarzu głównym, by cieszyły nadal oko mieszkańców gminy.

 

Honorowy patronat nad tegorocznym konkursem objęli: Proboszcz Parafii NMP w Strawczynie – ks. Tadeusz Szot, wójt gminy – Tadeusz Tkaczyk i dyrektor SCKiS w Strawczynie – p. Maciej Lewandowski oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Rudzie Strawczyńskiej Agnieszka Prędota – Gad. Nagrody dla zwycięzców ufundował Urząd Gminy w Strawczynie, Parafia w Strawczynie pod wezwaniem NMP, pan Paweł Gabryś właściciel sklepu Lewiatan z Rudy Strawczyńskiej oraz Państwo Marta i Jan Łakomcowie właściciele firmy BUDOTRANS.

Jak podkreśliła na zakończenie inicjatorka konkursu – p. A. Prędota – Gad, organizatorzy cieszą się, że dzięki tej twórczości i zaangażowaniu kultywowane są wiekowe tradycje ludowe, które budują tym samym potęgę naszej „małej ojczyzny”.