Rozśpiewane listopadowe przerwy…..

Utworzono dnia 26.11.2018

Nie noszą lampasów, lecz szary ich strój
Nie noszą ni srebra, ni złota (…)

                                        ,,Szara piechota”, muz.: L. Łuskino, słowa:B. Lubicz-Zahorski

Miesiąc listopad jest miesiącem szczególnym. To w tym miesiącu przypadają takie wydarzenia jak 1 listopada czyli dzień Zmarłych, 2 listopada dzień Zadusznych. To miesiąc szczególny dla Polaków.  W listopadzie 1918 roku spełniły się marzenia wszystkich Polaków, których wiatr historii rozsiał po wszystkich krańcach świata. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli, Polska znowu odzyskała niepodległość. Polska znowu pojawiła się na mapach świata. W tym roku przypadał 100-na rocznica Niepodległości.

 W związku z 100-ną rocznicą odzyskania Niepodległości, brać uczniowska szkoły podstawowej w Rudzie Strawczyńskiej w szczególny sposób postanowiła oddać część i chwalę bohaterom, którzy walczyli na wszystkich frontach świata za naszą i Wasza wolność.

Od 5 listopada br. rozpoczęły się dwie akcje: wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych na najdłuższej przerwie oraz akcja ,,100 rzeczy za które kocham Polskę na 100- lecie Niepodległości”.  W tej ostatniej akcji w której wzięli wszyscy uczniowie naszej szkoły i rodzice, każdy na wcześniej przygotowanej tablicy korkowej mógł przywiesić przygotowane przez siebie zdjęcie lub karteczkę za co kocha nasz Kraj. Część uczniów korzystało z przygotowanych karteczek i zdjęć przez Samorząd Uczniowski. Na tablicy znaleźć można było: zdjęcia morza Bałtyckiego, naszych polskich gór- Tatry, Krakowa, Warszawy. Zdjęcia Jana Pawłą II, błog. Urszuli Ledóchowskiej, Ignacego Łukasiewicza- twórcę lampy naftowej, Irenę Sendlerową- pielęgniarkę, która ratowała żydowkie dzieci z getta warszawskiego, Tadeusza Kościuszke czy Józefa Piłsudskiego.

 Wspólne śpiewanie rozpoczęła  klasa I (W.Gos. T.Gos. A.Kuleta,A.Pełka, F.Wilk, K.Czyżewski, M.Wilczkowski, L.Giemza, J.Kołodziejczyk, W.Rowiska, W.Gabryś,W.Jankowski, S.Picheta,), którą przygotowała wychowawczyni pani Elżbieta Kozieł. Niedawno pasowani na uczniów pierwszaczki z orłami na piersiach odśpiewały ,,Płynie Wisła Płynie”, ,,Krakowiaczek jeden” i wyrecytowali wiersz ,,Kto Ty jesteś” W. Bełzy. Drugiego dnia, czyli we wtorek swoje głosy oddali w hołdzie Legionom Polski, klasa VI (D. Komisarczyk, E.Lasota, J.Dyl, Ł. Knap, W.Jankowski, K.Filipiak, A.Tkaczyk, W.Przepióra). Szkoła rozbrzmiewała śpiewem takich pieśni jak: ,,Szara piechota”, ,,Legiony to żołnierska nuta” i ,,Pierwsza kadrowa”. Były to typowe pieśni Legionów Polskich powstałe na przełomie 1900-1918 roku. Trzeciego dnia śpiewała klasa VIII (K.Frączek, A.Zimna, A.Gad, M.Spurek, E.Gorzelak, W.Czeszek, K.Ciszek, S.Jankowska, D.Komisarczyk). Uczennice ostatniej klasy gromkim chórem odśpiewały takie pieśni jak: ,,O mój rozmarynie”, ,,Przybyli ułani” i rozkwitały pąki białych róż”. W ostatni dzień zaprezentowali się rodzice: Wioletta Frączek- przewodnicząca Rady Rodziców, Anna Wnuk, Anna Sitek- Żmuda i Iwona Picheta. Przy pomocy braci uczniowskiej i Samorządu uczniowskiego po korytarzach naszej szkoły słychać był pieśni: ,,Wojenko, wojenko”, ,,Przybyli ułani” i ,,Szara piechota”.

Cześć i chwała bohaterom! ! !

Krzyczeliśmy, żeśmy stumanieni,
Nie wierząc nam, że chcieć to móc.
Laliśmy krew osamotnieni,
A z nami był nasz drogi wódz!

 My, Pierwsza Brygada,
Strzelecka gromada,
Na stos rzuciliśmy swój życia los,
Na stos, na stos.