NASZ GOŚĆ - BOGDAN WENTA

Utworzono dnia 29.04.2015

23 stycznia br. na zaproszenie uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Rudzie Strawczyńskiej przybył na spotkanie Bogdan Wenta, poseł parlamentu europejskiego. Towarzyszyła mu p. Danuta Papaj – szefowa biura poselskiego.

Bogdan Wenta wszystkim bardziej znany jest jako były sportowiec i trener Vive Targi Kielce, a także selekcjoner polskiej kadry piłki ręcznej. Spotkanie odbyło się w ramach konkursu Aktywna szkoła – aktywny uczeń, do którego przystąpiła nasza placówka. Celem konkursu jest popularyzowanie wśród uczniów podstawowych zasad zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży. Jednym z zadań ocenianych przez jury w ramach konkursu jest właśnie przeprowadzenie spotkań uczniów z regionalnymi przedstawicielami sportu promującymi zdrowy tryb życia nt. „Bezpieczeństwa w sporcie oraz budowanie własnego systemu wartości poprzez osiągnięcia sportowe” – stąd zrodził się pomysł na zaproszenie ikony polskiego sportu do nas – podkreśla dyrektor szkoły Agnieszka Prędota – Gad. Na początku spotkania pani dyrektor Agnieszka Prędota – Gad uroczyście powitała tak zacnego gościa w progach szkoły, po czym oddała go w ręce uczniów. Uczennice klasy III, IV i VI zaprezentowały swoje układy taneczne, którymi Bogdan Wenta był zachwycony. Pan europoseł przedstawił się, opowiedział uczniom, że pochodzi z małej miejscowości, w której chodził do podobnej szkoły jak ta, w Rudzie. Pan Wenta mówił przede wszystkim o sporcie. Zachęcał uczniów do uprawiania wielu dyscyplin sportowych, ale także do nauki. Podkreślił, iż nawet najlepszy sportowiec jest narażony na kontuzje i zmianę zawodu, a wykształcenie pozwala na łatwiejsze odnalezienie się w trudnej sytuacji. Porażki i sukcesy są w głowach więc to od nas samych zależy czy uda nam się odnaleźć po porażce i czy sukces zawróci nam w głowie. Wiele cennych rad i wskazówek pan Wenta przekazał dzieciom. Uczniowie pytali o wszystko. Byli ciekawi, czym się interesował w dzieciństwie, jakie miał marzenia, czy poznał innych sławnych ludzi, które mecze były najważniejsze, jak się trenuje kadrę, czy chciałby trenować naszych uczniów, jak znosi porażki, co w sporcie jest najważniejsze? Eurodeputowany cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania. Na koniec każdy mógł podejść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie oraz zdobyć jego autograf. To spotkanie było dla nas cenne i budujące. Wszyscy zapamiętamy je na całe życie – dodaje p. Aldona Chudak – koordynator konkursu w naszej szkole.