NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

królujące ponad polem
To jest Polska
               Wiersz „To jest Polska” Zbigniew Jerzyna

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klasy czwartej i piątej Szkoły Podstawowej w Rudzie Strawczyńskiej pod czujnym okiem Pani Anny Szymańskiej i Jolanty Gołuch  przygotowali tradycyjny montaż słowno-muzyczny pt „11 listopada – Pamiętajmy !!!”.

Koledzy i koleżanki mogli przypomnieć sobie, dlaczego 11 listopada to dla nas, Polaków, wyjątkowy dzień i jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. 99 lat temu 11 listopada 1918 r. po 123 latach niewoli nasz kraj został oswobodzony z pęt zaborców. Ponownie mogliśmy cieszyć się Ojczyzną, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię. W końcu mimo trudnej drogi pełnej cierpienia i poświęceń doczekaliśmy upragnionej wolności.

Po raz kolejny swoim występem wprowadziła nas w klimat zadumy i refleksji Stella Jankowska, która zaśpiewała piosenkę Czerwonych Gitar „Biały krzyż”. Apel został wzbogacony o prezentacją multimedialną zawierającą między innymi archiwalne filmy z I wojny światowej, która była przeplatana pieśniami patriotycznymi w wykonaniu każdej z klas IV-VII.  Dzieci mogły usłyszeć wyjątkową wypowiedź Józefa Piłsudskiego o nagrywaniu głosu ludzkiego: ,,Stoję przed jakąś dziwną trąbą i myślę, że głos mój ma się oddzielić ode mnie i pójść w świat beze mnie, jego właściciela. Zabawne pomysły mają ludzie! (nagranie firmy Rudzki, 5 września 1924 roku)

Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz naszej  pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Apel zakończył się odśpiewaniem hymnu państwowego.