Grupa teatralna na "STRAWCZYNADZIE"

Utworzono dnia 16.11.2014

W inscenizacji łączącej dawne zwyczaje weselne i te bardzo współczesne nie zabrakło scen dobrego humoru. Scenariusz, który przygotowała pani Danuta Kowalczyk – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, ukazywał  w sposób groteskowy współczesną lokalną scenę polityczną w gorącym czasie przedwyborczym, jak również pokazywał, jakie korzyści przynosi zachowanie zdrowego rozsądku przy podejmowaniu ważnych decyzji państwowych „Bo w polityce wszystko jaso… - odpowiadał ojciec  - Pamiętoj! Jak zagłosujesz - tak się pucujesz. Weź se to do serca: wtedy – i Tobie chwała i kosula będzie cała.”

Na początek tradycyjnie młodzi zostali powitani chlebem i solą przez rodziców. Były również śpiewane piękne pieśni obrzędowe. Między scenami z dramatu Wyspiańskiego nie zabrakło dowcipnych przyśpiewek i tańców .

Scena została z dwóch stron udekorowana w stylu ludowo – dożynkowym. Wśród wielu sprzętów gospodarstwa domowego znalazły się m. innymi: dzbanki gliniane, kołowrotek,  koszyki z ziemniakami, czosnkiem, cukiniami i ogórkami  itp. jak również elementy inwentarza – kolorowy gliniany kogut, elementy zaprzęgu końskiego oraz snopy ze zboża i słomiane bale przystrojone słonecznikami, kukurydzą i pawimi piórami.

A oto wykonawcy, którzy wzięli udział w „Improwizacji weselnej”

Panna Młoda – Anna Gos

Pan Młody – Andrzej Gos

Starsze Druhny – Agnieszka Prędota – Gad (dyrektor SP w Rudzie Strawczyńskiej) i Emilia Knap

Starsi Drużbowie – Tomasz Rogula, Mateusz Goraj i Wioletta Frączek

Matka – Wioletta Goraj

Ojciec – Marek Goraj

Starościna : Krystyna Olczyk

Za oprawę muzyczną odpowiadał Czarek Kmiecik pochodzący z Eustachowa Małego, który przygrywał na harmoszce.

Oj, wesoło było na tym „Strawczyńskim Weselu”, a było na co popatrzeć! Tłum zgromadzony wokół sceny nagrodził artystów gromkimi brawami. Dyrektor szkoły podkreśla, że z wielką przyjemnością włączyła się we współpracę z tutejszą grupą aktorską, gdyż sama uwielbia dawne zwyczaje ludowe i docenia ludzi, którzy bezinteresownie chcą przekazać nam wielką mądrość zawartą w tradycji pozostawionej przez naszych przodków dla młodszych pokoleń.

Scenariusze do występów wyszukuje Agnieszka Prędota - Gad i Pani Emilia Zielińska – nauczyciel wychowania fizycznego z tutejszej szkoły, a smaczkiem są nasze pomysły. Jesteśmy 100% amatorami. Występujemy tak, jak dyktuje głowa, intuicja i serce. Lepiej lub gorzej, dowcipniej lub poważniej lecz zawsze z jednym przesłaniem – MĄDRZE! Ćwiczymy role i …własne charaktery.

Grupa składa się z utalentowanych, kulturalnych i mających dystans do siebie ludzi, którzy mimo chorób, pracy zawodowej, małych dzieci stawiają się zawsze niezawodnie na próbę- dodaje z uśmiechem na twarzy – Danuta Kowalczyk,  bo wiadomo, że „w życiu wszystko może się zdarzyć”.