Edukacja globalna dla młodszych i starszych

Utworzono dnia 13.02.2020

Edukacja globalna dla najmłodszych i tych starszych

,,Edukacja globalna to działania edukacyjne i informacyjne skierowane do polskiego społeczeństwa mające na celu wyjaśnienie, na czym polegają problemy rozwoju współczesnego świata oraz jakie czynniki i w jaki sposób kształtują międzynarodowy rozwój"(cyt. https://igo.org.pl/kategoria/edukacja-globalna/ ).
Nasza szkoła od grudnia wlączyła się do projektu ,,Kompetencje przyszłości w szkole XXI wieku. Krytyczne myślenie jako podstawowa umiejętność w realizacji szkolnych projektów edukacyjnych w obszarze zrównoważonego rozwoju".
Głównym celem projektu jest wzmocnienie kompetencji szkolnych dotyczących umiejętności, krytycznego myślenia, pracy zespołowej, kreatywności oraz rozwiązywania problemów stanowiących podstawę wszystkich kompetencji kluczowych w edukacji (szczególnie w edukacji rozwojowej). Projekt realizowany we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w Warszawie.  Na zajęciach,które zostały podzielanąna częścdlauczniów klas 1-3 oraz uczniów 4-8 poruszane są typowe problemy z edukacja globalna.
W trakcie zajęć  przybliżamy sytuację w krajach rozwijających się i przechodzących zmiany ustrojowe. Pomagamy zrozumieć globalne współzależności pomiędzy społeczeństwami krajów rozwiniętych a społeczeństwami krajów rozwijających się i przechodzących transformację ustrojową.
Staramy się aby na zajęciach z edukacji globalnej pobudzić uczniów do krytycznej i świadomej refleksji nad własnym stylem życia i codziennymi wyborami.Uświadami im jakich decyzje mają w kontekście globalnym pozytywny bądź negatywny wpływ na jakość życia ludzi w innych krajach. Dzięki temu projektowi emy wzbudzić chęć do osobistego zaangażowania na rzecz walki z ubóstwem na świecie. Ccemy aby uczniowie naszej szkoły włączyli się w proces budowania globalnego społeczeństwa opartego na zasadach solidarności, równości i współpracy.

I.P.