DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

Utworzono dnia 24.11.2019

Ogólnoszkolna akcja „Dni Życzliwości”                                                                          w Szkole Podstawowej w Rudzie Strawczyńskiej

W dniu 22 listopada 2019 roku w naszej szkole  obchodziliśmy  „Dni Życzliwości”, aby podkreślić jak ważna dla każdego człowieka jest potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu      i niesienia bezinteresownej pomocy innym.                                                                           

Przeprowadzona kampania pod patronatem zespołu d/s programu wychowawczo - profilaktycznego nawiązywała do Światowego Dnia Życzliwości, który został zapoczątkowany w 1973 roku.  Wtedy to dwóch studentów - Brian i Michael McCormack, postanowiło zareagować na wieść o wojnie pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli pokazać światu, iż walka, przemoc i nienawiść szkodzą, nie budują i nie prowadzą do rozwiązywania problemów. Studenci postanowili propagować życzliwość, aby przekonać rządzących do pokojowych rozmów, wierząc, że każdy konflikt można rozwiązać poprzez uczciwą, spokojną rozmowę          i gest wyciągniętej życzliwie dłoni. Jego idea do dziś jest niezmienna – bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy.  

W tym dniu w naszej placówce dominował kolor żółty, a hasła związane z życzliwością ozdabiały szkolne korytarze. Pod okiem swych wychowawczyń uczniowie klasy II, V i VIII  przygotowali akademię nawiązującą do Światowego Dnia Życzliwości. Najmłodsi zaprezentowali inscenizację „O pewnym borsuku” z przewodnim mottem – „Czy warto być życzliwym?”. Ósmoklasiści aktorsko przedstawili pantomimiczne scenki unaoczniające nam, jak realizować życzliwość w życiu codziennym. Uczniowie klasy piątej zaś w swoich wierszach przypomnieli, że mowa służy człowiekowi do porozumiewania się, mowa grzeczna pozwala porozumieć się szybciej. Występ sceniczny wzbogacony został tematycznymi piosenkami, które podkreślały charakter ogólnoszkolnego przedsięwzięcia. W jego ramach została ogłoszona akcja „7 Dni Życzliwości w naszej szkole” i konkurs na tytuł  „MISS-MISTER KULTURY” przyznawany przez uczniów danej klasy wraz z wychowawcą. Akademia zakończyła się pokazem krótkiego filmu „Wszystko co dajesz wraca”, który uświadomił wszystkim, że  w każdym z nas drzemią pokłady dobra, a pozytywna energia, którą przekazujemy innym, wraca do nas     z nawiązką. 

Obecnie Światowy Dzień Życzliwości jest obchodzony w ponad 180 krajach i ma na celu uwrażliwianie ludzi oraz wzbudzanie w nich pozytywnych emocji, zachęcanie do dialogu międzypokoleniowego, jak również wyrażanie protestu przeciwko nienawiści, antypatii                 i nietolerancji.

 

                                                                                                                             Elżbieta Kozieł